Günde sekiz bardak su tüketerek böbrek taşından kurtulun

Günde sekiz bardak su tüketerek böbrek taşından kurtulun

Vücutta böbrek taşı oluşmamasını ya da düşürülmesini sağlayan en etkili yöntemin, günde en az sekiz bardak su içmek olduğu belirtildi.
Yaz aylarında vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği suyun, böbrek taşlarının oluşmasını engellemede veya düşürülmesinde de etkili olduğu ifade edildi. Özellikle sıcak yaz günlerinde içilen su miktarının artırılması gerektiğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Ürolog Opr. Dr. Mithat Ekici, böbrek taşının çok sık görülen hastalıklardan biri olduğunu belirtti. Ekici, “Taş, vücutta bulunan bazı minerallerin böbrek içinde birleşmesinden ve üst üste yığılmasından oluşur. Taşların büyüklükleri, geçen zamana bağlı olarak kum tanesinden cevize kadar olabilir. Belli bir boyut ve pozisyona ulaştığında ani olarak belirtiler ortaya çıkar. Henüz yeterince büyük olmayan ve böbrek fonksiyonlarına zarar vermemiş sessiz taşlar, rutin röntgen incelemesinde ortaya çıkabilir.” dedi.
Sessiz taşlar, böbrek fonksiyonunu bozana kadar fark edilemediğinden böbrekte kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Bu taşlar, çoğu zaman da her hastada farklı şiddette karın, sırt ve bel ağrıları, kimi hastalarda kanlı idrar, bulantı ve kusma şeklinde etkisini gösterir. Böbrek şişmesi, iltihaplanma, kan zehirlenmesi, böbrek küçülmesi, yüksek tansiyon, hattâ ölüme kadar giden zararlar verebilir. Taşlar düşmeden veya ortadan kalkmadan rahatsızlık geçmez. Hastalar, idrar renginden, aldıkları sıvının yeterli olup olmadığını anlayabilir. Rengin açık olması suyun yeterli, koyu olması yetersiz olduğunu gösterir. Tüketilen besinlere dikkat edilmeli. Özellikle çay, çilek, dut, domates, kahve, kakao, ıspanak, süt ve süt ürünlerinde kristal olduğu için aşırı tüketilmemeli. Düzenli yürüyüş de taş düşürmeye yardımcı oluyor.

su vakfı
SU VAKFI'NIN AMACI

Vakfımız suyun kişi, toplum ve canlı hayatındaki önemini insanımıza anlatmak, suyun en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak, su sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kongre, panel, konferans ve sempozyumlar düzenlemektedir.