Su Vakfı Başkanından Bakan'a plaket

Su Vakfı Başkanından Bakan'a plaket

 

 

22 Mart Dünya Su Günü´nde Eresin Otel´de başlayan ve üç gün süren Eski Uygarlıklar Su ve Atıksu Teknolojileri Uluslararası Su Birliği İhtisas Konferansı´nın (IWA WWTAC 2012) açılışında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu´ya sunulacak olan plaket Su Vakfı Başkanı Zekai Şen tarafından takdim edildi.

 

Eski uygarlıklarda su ve atıksu teknolojilerinin tartışıldığı International Water Association-IWA Specialized Conference on Water and Wastewater Technologies in Ancient Civilizations (IWA WWTAC 2012) isimli uluslararası sempozyum serisinin üçüncüsü, Çevre ve Orman Bakanlığı, Uluslararası Su Birliği (International Water Association-IWA), İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, , Uluslararası Su Tarihi Birliği (International Water History Association-IWHA), Su Vakfı, DSİ, İSKİ, ADELL Armatür, Su Kirlenmesi ve Kontrolu Türk Milli Komitesi (SKATMK) ve bunların yanında bir çok yerli ve yabancı kuruluşların desteği ile 22-24 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul Eresin Otel´de düzenlendi. Sempozyumun açılışında ayrıca, Dünya Su günü kutlamaları da gerçekleştirildi. Bu kutlamalar kapsamında Su Vakfı Başkanı Zekai Şen tarafından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu´ya plaket verildi.
 
Uluslararası Su Birliği (International Water Association-IWA) Eski Uygarlıklarda Su ve Atık Su Teknolojileri Çalışma Grubu, 3 senede bir bu özel organizasyonu düzenlemektedir. Daha önce Yunanistan ve İtalya’da düzenlenmiş olan bu sempozyum serisinin üçüncüsünün, yoğun bir kulis faaliyeti sonrasında İstanbul gibi çok eski su kültürüne sahip bir şehirde düzenlenmesi büyük bir başarı olarak görülmektedir.
 
Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar aşağıdaki konularda tartıştı:
• Eski uygarlıklarda su ve atıksu yönetiminde metodlar, pratikler ve teknikler
• Eski uygarlıklarda yeraltı suyu kaynakları, sarnıçlar, karezler ve kuyular
• Eski uygarlıklarda şehir su dağıtım sistemleri
• Eski uygarlıklarda atıksu ve yağmur suyu yönetimi
• Asırlar boyunca kemerlerin ve benzer teknolojilerin değişimi
• Modern su ve atık su teknolojilerinde geçmişin etkileri
• Eski uygarlılarda suyun sosyo-ekonomik rolü
su vakfı
SU VAKFI'NIN AMACI

Vakfımız suyun kişi, toplum ve canlı hayatındaki önemini insanımıza anlatmak, suyun en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak, su sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kongre, panel, konferans ve sempozyumlar düzenlemektedir.